خبر و نظر ۰۰۰ ادبيات و هنر ۰۰۰  نوشته های منتخب يا رسيده ۰۰۰ ويدئوکليپ ـ  ترانه و موسيقی ۰۰۰ انديشه ـ تاريخ ـ علوم انسانی ـ گفتار ها ۰۰۰ طنز و طنز واره ۰۰۰ با شما ـ پرسش ها و پاسخ ها ۰۰۰ آرشيو ـ معرفی بخش ها ۰۰۰ صفحه ی اول

 
جبهه يی تازه در ميان فعّالان انقلاب مخملی
 
 
عبدی کلانتری
 

يکى از گروههائى که حدود يک سال است به طور محرمانه از داخل وزارت امورخارجه آمريکا در جهت سازمان دادن مخالفان رژيم ايران و تبليغاتى رسانه‌اى فارسى زبان فعاليت مى‌کند، در هفته‌ هاى اخير فعال‌تر شده است. وجود اين گروه که «گروه سياست و عمليات مربوط به سوريه و ايران» نام دارد، بنا به گزارشى که ديروز در روزنامه «بوستون گلوب» منتشر شد، تا مدت‌ها از جانب مقامات دولتى آمريکا انکار مى‌شد.
 
«گروه سياست و عمليات مربوط به سوريه و ايران» (Iran Syria Policy and Operations Group) متشکل از تعدادى از متخصصان خاورميانه از وزارت امور خارجه و وزارت دفاع است و تا چندى پيش زير نظارت اليزابت چينى، دختر بزرگ ديک چينى معاون رئيس جمهور، فعاليت داشت. خانم چينى اکنون به دليل باردارى و زايمان در مرخصى به سر مى‌برد و فعاليت گروه به رياست کميته‌اى به رهبرى دو کارشناس محافظه‌کار، جيمز جفرى و و اليوت ابرامز هدايت مى‌شود.
 
اليوت ابرامز، پس از آنکه فرمان بخشودگى او در خصوص محکوميت‌اش در ماجراى «ايران ـ کونترا» از سوى کاخ سفيد صادر شد، در سالهاى اخير دوباره در جبهه جنگ سرد با دشمنان آمريکا فعال شده است. او در سال ۲۰۰۵ پست معاونت امنيت ملى را در کابينه بوش در اختيار داشت و در کنار پل ولفوويتس و ريچارد پرل از مؤلفان طرح بزرگ تغيير رژيم‌ها در خاورميانه به ويژه در عراق، ايران و سوريه بوده است.
 
ابرامز همچنين مدتى رئيس «کميسيون آزادى دين در سطح بين الملل» (U.S. Commission on International Religious Freedom) بود که وابسته به «خانه آزادى» (فريدام هاوس) است. گفته مى شود اين کميته توسط نيروهاى راست مسيحى ايجاد شده و رياست کنونى آن را خانم نينا شِى وکيل متخصص حقوق بشر به عهده دارد.
 
بنا به گزارش روزنامه بوستون گلوب (۳ ژانويه) انتظار مى‌رود کنگره آمريکا در سال آينده، بودجه کمک به فعاليت‌هاى «پيشبرد دموکراسى در ايران» را دو برابر کند. سال گذشته اين مبلغ هشتادوپنج ميليون دلار بود.
 
گروههائى که در راستاى تغيير رژيم با روش‌هاى «غيرخشونت‌آميز» (يا انقلاب مخملی) فعال هستند، از جمله عبارت‌اند از «کميته خطر حاضر» (Committee on Present Danger) به رياست جيمز وولسى و جورج شولتز،  و مشاورت سناتور جو ليبرمن و جان کيل. اعضاى اين گروه را روشنفکران، اساتيد دانشگاهها، و کارکنان بازنشسته دولتى و امنيتى تشکيل مى‌دهند.
 
«کميته سياست ايران» (Iran Policy Committee) نام گروه محافظه‌کار ديگرى است به رياست کلر لوپز کارمند سابق سيا که اعضاى آنرا نظاميان سابق و کارکنان سازمانهاى امنيتى تشکيل مى‌دهند. اين گروه پشتيبان فعال سازمان مجاهدين خلق ايران است. سازمان ديگرى به نام «بنياد دموکراسى در ايران» (Foundation for Democracy in Iran) به رهبرى کِنِت تيمرمن نيز به طور گسترده در بسيج اشخاص و گروههاى اپوزيسيون جهت تغيير رژيم فعاليت مى‌کند. 
 
«گروه سياست و عمليات مربوط به سوريه و ايران» قرار است ماه آينده از کنگره بخواهد تا بودجه فعاليت‌هاى مشترک نظامى با کشورهاى متحد آمريکا را در خليج فارس افزايش دهد. اين بودجه شامل هزينه سيستم‌هاى دفاعى ضد حملات موشکى از سوى ايران است.
 
با توجه به اينکه مشکلات عراق و افغانستان، براندازى از راه حمله نظامى را ناممکن کرده، فعاليت گروه در جهت تبليغ سياست «بازدارى و کنترل»
( containment) خواهد بود که به همان روال جنگ سرد با نظامهاى کمونيستى سابق، شامل پشتيبانى از گروههاى اپوزيسيون داخلى براى تغيير رژيم و گسترش شبکه‌هاى راديو ـ تلويزيونى به زبان فارسى است.

 

خبر و نظر ۰۰۰ ادبيات و هنر ۰۰۰  نوشته های منتخب يا رسيده ۰۰۰ ويدئوکليپ ـ  ترانه و موسيقی ۰۰۰ انديشه ـ تاريخ ـ علوم انسانی ـ گفتار ها ۰۰۰ طنز و طنز واره ۰۰۰ با شما ـ پرسش ها و پاسخ ها ۰۰۰ آرشيو ـ معرفی بخش ها ۰۰۰ صفحه ی اول